Jak zorganizować dzień z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje istotne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych dniach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się niezmytymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszystkie codzienne czynności mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie cały czas domagał się picia. W pierwszych tygodniach życia maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa będzie trwał kilka godzin, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, która powinna sterować życiem młodej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym rytmie dobowym malucha każdy plan może być nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku troszczenie się o pociechę będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.